Zakopol som o skalu

skala

Určite sa Vám už stalo, že ste nič netušiac narazili na nečakanú prekážku, nazvime ju skalou alebo sa Vám odohrala taká nečakaná situácia, s ktorou ste absolútne nepočítali, že môže nastať. Hotová katastrofa vo forme napr. zdemolovaného auta, nevydareného obchodu, alebo zničenia niečoho, na čom ste takpovediac lipli, dlho pracovali atď., vzťahu, na ktorom ste si zakladali… Keď takáto situácia nastala, kládli ste si otázku typu:

„No prečo práve teraz? a mne? čo som urobil/-a, že sa mi tieto veci dejú? žijem v nesúlade s nejakými hodnotami, či duchovnými alebo inými zákonmi?“

Hľadáte vysvetlenie a nenachádzate ho, keďže žijete život podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, ale aj tak – stalo sa TO. A tu zrazu nastane chvíľa, kedy Vám môže dôjsť, že nie ZA NIEČO, ale kvôli NIEČOMU sa nám tieto veci dejú…. možno uvedomeniu si, čo sa bude diať potom, keď táto chvíľa nastane a odoznie. Kto bude vtedy ten chápajúci a podávajúci pomocnú ruku a kto bude ten hodnotiaci a trestajúci? Kto sa ako vtedy k Vám postaví a ako sa prejaví? Svedčí to nielen o charaktere zúčastnených osôb, ale najmä o pochopení toho, o čo tu v tejto situácii IDE. Otvorí nám to doširoka oči a rozšíri vnímanie, že sa ani nestačíme čudovať. V ideálnom prípade by malo nasledovať pochopenie, prijatie tejto situácie a možno poďakovanie za to, že sme mali možnosť zažiť niečo a vidieť to v inom rozmere, spoznať to, čo inak nemáme možnosť vidieť… V klasickom najčastejšie prejavujúcom sa prípade sa spustí spŕška nadávok a výčitiek, ktoré nás však ešte dlhšie udržiavajú v tejto beztak nepríjemnej situácii, a to voči nespravodlivosti a pod. Ak však pochopíme tie správne súvislosti, ľahšie akceptujeme skutočnosť, kto zohráva v našom živote akú rolu a aký postoj máme zaujať my.

…tento dnešný príspevok do blogu som napísala netradične všeobecne, ale verím, že každý si v ňom tak z časti nájde niečo svoje konkrétne.